Samochody Wodorowe: Ekologiczna Rewolucja na Kołach

05.09.2023r.

Czym są samochody wodorowe? Jakie mają zalety i jakie wyzwania stoją za tą technologia? Czy branża motoryzacyjna zobaczymy w tym segmencie perspektywy na przyszłość? W naszym artykule rozbijemy zadane pytania na czynniki pierwsze i przybliżymy Ci świat tej fascynującej technologii.

Samochód wodorowy  – zasada działania

Samochody wodorowe, jako źródło energii wykorzystują wodór. Dostarczany do ogniw paliwowych zamontowanych w pojazdach, zamieniany jest w energię elektryczną, która zasila silnik elektryczny.
W gruncie rzeczy, samochód ten jest typowym samochodem elektrycznym. Jedyną różnicą jest źródło energii: w typowych samochodach elektrycznych jest to bateria (najczęściej litowo-jonowa), natomiast w samochodach wodorowych wodór. Skutkiem ubocznym pracy takiego samochodu jest powstawanie czystej wody oraz ciepła, dzięki czemu tego typu pojazdy są przyjazne dla środowiska.

 

Korzyści płynące z samochodów wodorowych

Najczęściej poruszaną zaletą tychże samochodów jest ich zeroemisyjność. W przeciwieństwie do samochodów napędzanych benzyną czy olejem napędowym, samochody wodorowe pozbawione są emisji dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji. Z tego powodu często są wymieniane jako środek transportu redukujący zanieczyszczenie atmosfery oraz przyczyniający się do walki
z negatywnymi zmianami klimatu.

Kolejną kwestią, która stawia samochody wodorowe w lepszym świetle niż tradycyjne samochody elektryczne, jest kwestia szybkości czasu tankowania. Samochody wodorowe mogą być tankowane w zaledwie kilka minut, czym nie różnią się od tradycyjnych pojazdów spalinowych. Porównując to do tradycyjnego ładowania na stacji ładowania samochodów elektrycznych, które może trwać kilkadziesiąt minut, jest to znaczne udogodnienie.

Samochody zasilane wodorem charakteryzują się również dużym zasięgiem. Mają zdolność pokonywania setek kilometrów na jednym tankowaniu, a ich zasięg jest porównywalny z pojazdami spalinowymi, czyniąc je bardziej praktycznym rozwiązaniem dla długich podróży.

 

Nie taka prosta droga

Niestety, pomimo licznych plusów jakie dają samochody wodorowe, technologia ta nie ustrzegła się wad. Najczęściej podejmowaną dyskusją jest słaba infrastruktura do zaimplementowania tych samochodów na szerszą skalę. W pierwszej kolejności należałoby zadbać o wygodny dostęp do stacji tankowania wodoru dla użytkowników, a następnie skupić się na rozbudowie infrastruktury pod kątem produkcji, magazynowania i dystrybucji wodoru.

Póki co sama produkcja wodoru jest procesem kosztownym i energetycznie intensywnym. Najbardziej efektywna metoda oparta jest na reformingu parowym metanu i pary wodnej, ale jest to również proces, który wydziela dwutlenek węgla (CO₂) jako produkt uboczny. Z tego powodu ta metoda nie może być rozważana jako zrównoważona i przyjazna dla środowiska.

Co przyniesie przyszłość

Pomimo barier stojących przed samochodami wodorowymi mają one szanse stać się kluczowe dla stworzenia ekologicznego rynku motoryzacyjnego. Warto wspomnieć, że technologie wodorowe przeżywają dynamiczny rozwój, a inne metody produkcji wodoru przyjazne środowisku, jak elektroliza wody wykorzystująca energię odnawialną, z roku na rok stają się coraz bardziej efektywne. Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz wsparciem ze strony rządu, coraz częściej będziemy spotykać tego typu samochody na naszych ulicach.