Recykling paneli fotowoltaicznych

20.09.2023r.

Panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, szczególnie wśród osób które chcą oszczędzać na kosztach energii, dbać o środowisko i zwiększać swoją niezależność energetyczną. Wraz z rozwojem branży znacząco poprawia się wydajność paneli, przy jednoczesnym spadku kosztów produkcji. Istotnym czynnikiem, na który prosumenci zwracają uwagę jest również żywotność paneli. Ta kształtuje się na poziomie 20-30 lat, z czasem gwarancji producentów 10-15 lat. Obecnie produkowane panele najwyższej jakości mogą cechować się jeszcze dłuższą trwałością, co nie zmienia faktu, że pewnego dnia wszyscy staniemy przed koniecznością wymiany starych paneli na nowe.

Na wstępie warto podkreślić, że obecnie nie mamy jeszcze w pełni rozwiniętego systemu odbioru zużytych paneli, a wynika to z faktu, że jest to ciągle nowa technologia i ilość urządzeń wymagająca składowania bądź recyklingu jest znikoma. Problem ten na większą skalę pojawi się najprawdopodobniej za 10-15 lat.

Realny problem, czy jedynie obawa?

Czy rzeczywiście będzie to problem? Prawdopodobnie nie, gdyż wiele z materiałów już teraz można w łatwy sposób odzyskać i ponownie przetworzyć. Recykling pozwala na redukcję negatywnego wpływu fotowoltaiki na środowisku, poprzez jednoczesne unikanie składowania zużytych paneli i zmniejszenie konieczność pozyskania nowych materiałów do produkcji. Producenci paneli fotowoltaicznych i specjalizowane firmy recyklingowe mogą demontować i rozkładać panele na składniki, takie jak szkło, krzem, aluminium, i inne materiały, które mogą być poddane recyklingowi. To pozwala na odzyskanie cennych surowców i ograniczenie obciążenia środowiska.

Według polskiego prawa panele słoneczne zaliczane są do elektrośmieci, stąd obecnie należy je zawieźć do punkt zbiorki elektrośmieci lub umówić się na odbiór. Obecnie mamy możliwość skorzystania z niewielkiej jeszcze liczby firm zajmujących się demontażem i recyklingiem paneli. Koszty utylizacji wahają się w granicy od 1,5 do 4 złotych za kilogram sprzętu i są pokrywane przez właściciela instalacji. W przyszłości z uwagi na znaczną ilość zużytych i zepsutych paneli należy spodziewać się obniżenia tych kwot lub odbioru bezkosztowego. Zgodnie z prawem wraz z zakupem nowej instalacji, stara powinna być zabierana bezpłatnie, co w dużej mierze rozwiązuje problem po stronie prosumenta.

Ważne jest, aby panele fotowoltaiczne były odpowiednio zarządzane na końcowym etapie ich funkcjonowania, aby uniknąć negatywnego wpływu na środowisko. Recykling i utylizacja to zazwyczaj preferowane metody postępowania z wycofanymi panelami fotowoltaicznymi, które pomagają zmniejszyć ilość odpadów i odzyskać wartościowe surowce. Panele fotowoltaiczne muszą być utylizowane zgodnie z przepisami i standardami bezpieczeństwa, aby uniknąć ewentualnych zagrożeń dla środowiska i zdrowia publicznego.