Inwestycja w instalację fotowoltaiczną z magazynem energii

08.12.2023r.

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną z magazynem energii: jak zwiększyć jej opłacalność i skorzystać z benefitów spółdzielni energetycznej

 

Zmiany klimatyczne są jednym z największych wyzwań, przed którymi obecnie stoi ludzkość. Walczyć z nimi można między innymi poprzez zwiększenie udziału źródeł odnawialnych w ogólnym miksie energetycznym. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych źródeł OZE są instalacje fotowoltaiczne. W dzisiejszych czasach, gdy koszty energii stale rosną, wiele osób zastanawia się, czy opłaca się zainwestować w taką instalację i jakie korzyści może przynieść.

 

Instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją na wiele lat. Wymaga pewnych kosztów początkowych, ale w dłuższej perspektywie czasowej może przynieść znaczące oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Dodatkowo, montaż takiej instalacji jest korzystny dla środowiska naturalnego, co dla wielu osób stanowi dodatkowy argument przemawiający za tym rozwiązaniem.

 

Jeśli zdecydujemy się na zainwestowanie w instalację fotowoltaiczną, możemy skorzystać z różnych instrumentów finansowych, które pomogą nam w finansowaniu tego przedsięwzięcia. Jednym z nich jest pożyczka z częściowym umorzeniem. Narzędzie to sprawia, że inwestycja może okazać się bardziej opłacalna i łatwiejsza do zrealizowania. Warto jednak pamiętać, że taka pożyczka zobowiązuje nas do spłaty zaciągniętej kwoty wraz z odsetkami.

 

Kolejnym sposobem na zwiększenie opłacalności inwestycji w instalację fotowoltaiczną jest skorzystanie z benefitów spółdzielni energetycznej. W takim przypadku, możemy skorzystać z rozliczenia opustowego oraz nie płacić opłat dystrybucyjnych. Oznacza to, że energia wyprodukowana przez naszą instalację, która nie zostanie zużyta przez nas, będzie przekazywana do sieci, a my otrzymamy zwrot jej wartości w 60%. Dzięki temu rozwiązaniu, możemy przyczynić się do zwiększenia udziału źródeł odnawialnych w produkcji energii, a jednocześnie oszczędzić na rachunkach za energię elektryczną.

 

Należy jednak pamiętać, że zanim zdecydujemy się na montaż instalacji fotowoltaicznej, powinniśmy dokładnie przeanalizować koszty związane z jej zakupem, montażem oraz utrzymaniem. Warto porównać różne oferty dostawców i wybrać tę najkorzystniejszą. Trzeba też pamiętać o konieczności uzyskania odpowiednich pozwoleń oraz przestrzegania norm bezpieczeństwa.

 

Dodatkowo, inwestorzy, którzy chcą zainwestować w instalację fotowoltaiczną, mogą skorzystać z dofinansowania do magazynu energii ze środków Regionalnych Programów Operacyjnych. Dzięki temu, wyprodukowana energia z instalacji fotowoltaicznej może zostać przechowywana w magazynie i wykorzystana wtedy, gdy jest najbardziej potrzebna, czyli np. w nocy lub w dni pochmurne.

 

Magazyn energii to inwestycja, która może znacznie zwiększyć efektywność całego systemu fotowoltaicznego, umożliwiając użytkownikowi wykorzystywanie wyprodukowanej energii w sposób bardziej elastyczny. Dzięki temu, inwestor może uniezależnić się jeszcze bardziej od tradycyjnych źródeł energii elektrycznej i cieszyć się jeszcze większymi korzyściami finansowymi.

 

Poniżej przykładowe wyliczenia przygotowane przez DOEKO Group odnośnie opłacalności instalacji przy rozliczeniu godzinowym, rozliczeniu godzinowym z wykorzystaniem instrumentów zwrotnych na instalację fotowoltaiczną oraz dotacji na magazyn energii oraz benefitów związanych z uczestnictwem w spółdzielni energetycznej:

 

*ceny energii bez Tarczy Solidarnościowej

 

 

 

Tak prezentują się wyniki symulacji pracy instalacji fotowoltaicznej oraz magazynu energii:

 

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną i magazyn energii może być bardzo opłacalna i korzystna dla środowiska naturalnego. Dzięki różnym instrumentom finansowym, takim jak pożyczki z częściowym umorzeniem, benefitom spółdzielni energetycznej oraz dotacjom, takie przedsięwzięcie może okazać się bardziej dostępne i atrakcyjne dla inwestorów.