Magazyny Energii z dofinansowaniem 85% dla mieszkańców województwa małopolskiego

07.11.2024r.

Mieszkańcy z województwa małopolskiego mają teraz wyjątkową okazję skorzystać z 85% dofinansowania na magazyny energii.

Magazyny energii to technologia, która pozwala przechowywać nadwyżki energii, np. z instalacji fotowoltaicznych, i wykorzystywać je w momentach, gdy produkcja energii jest niższa, np. w nocy lub w pochmurne dni. Dzięki temu możliwe jest znaczne obniżenie rachunków za prąd, a także zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, zwłaszcza w miejscach narażonych na przerwy w dostawach energii.

Projekt jest koordynowany przez firmę DOEKO Group. Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy między innymi z: Miasto Jordanów, Gmina Raba Wyżna, Bystra Sidzina, Drwinia, Nowe Brzesko, miasto i gmina Bochnia, Wojnicz

Czym są projekty parasolowe?

Projekty parasolowe to forma wsparcia rozwoju odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych, polegająca na dotacji w ramach różnych programów (np. Regionalnego Programu Operacyjnego czy funduszy europejskich) i podpisaniu umowy z gminą. W efekcie wnioskodawcą jest gmina, a beneficjentami właściciele gospodarstw domowych.

Dlaczego warto wziąć udział w projekcie parasolowym? Po pierwsze – zapewniają bardzo wysoki poziom wsparcia. Po drugie – to gmina zajmuje się pozyskaniem dofinansowania i większością dokumentacji. Po trzecie – mieszkaniec pokrywa jedynie niewielką część wkładu własnego inwestycji (w tym przypadku 15%).

Magazyny energii – klucz do oszczędności

Instalacja magazynu energii w gospodarstwie domowym to rozwiązanie, które nie tylko zwiększa efektywność wykorzystania energii, ale także pozwala na optymalizację kosztów jej zakupu. Magazyny energii działają w oparciu o przechowywanie nadwyżek energii, które powstają w momentach niskiego zapotrzebowania, a następnie uwalnianie jej, gdy zapotrzebowanie wzrasta.

W przypadku domów wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne, magazyn energii pozwala na przechowywanie energii wytworzonej w ciągu dnia, by można było z niej korzystać wieczorem, gdy słońce już nie świeci. Magazyny pozwalają instalacji fotowoltaicznej pracować w sytuacjach, w których często instalacje nie pracują, na przykład podczas wysokiego napięcie na sieci.

W efekcie, właściciele takich systemów mogą znacząco zmniejszyć rachunki za prąd, korzystając z własnej energii, zamiast kupować ją w droższych godzinach szczytowych od dostawców. Dzięki temu możliwe jest uniezależnienie się od rosnących cen energii na rynku i ograniczenie wpływu potencjalnych podwyżek. Szacuje się, że odpowiednio dobrany magazyn energii może obniżyć koszty związane z energią elektryczną nawet o 40-50%.

Dofinansowanie na poziomie aż 85%

Jednym z największych atutów projektu parasolowego, koordynowanego przez DOEKO Group, jest możliwość uzyskania aż 85% dofinansowania na zakup magazynu energii. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego (RPO), a jego celem jest wsparcie gospodarstw domowych w przechodzeniu na bardziej ekologiczne i ekonomiczne źródła energii.

Warto przypomnieć, że w poprzedniej perspektywie DOEKO Group pozyskało dotację na budowę paneli fotowoltaicznych dla 12 samorządów, obejmującą ponad 2000 instalacji na budynkach prywatnych.

Jak wziąć udział w projekcie?
1) Więcej informacji na temat projektu parasolowego wraz z materiałami można znaleźć na stronach internetowych Urzędów Gmin: Miasto Jordanów, Gmina Raba Wyżna, Bystra Sidzina, Drwinia, Nowe Brzesko, miasto i gmina Bochnia, Gmina Wojnicz
2) Wzory umów na wykonanie inspekcji oraz deklaracje uczestnictwa w projekcie będą dostępne na stronie www danego Urzędu Gminy,
4) Mieszkańcy zainteresowani udziałem w projekcie mogą skorzystać z pomocy pod numerem telefonu: DOEKO Group – (12) 446 42 97 (infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 08 -16) oraz wysyłając e-mail na adres: dt@doekogroup.pl.